Amikor a gyerek egészségével baj van, akkor a legkönnyebb út a változáshoz az, ha elkezd több zöldséget enni. Ugyanakkor mi van, ha eddig nem, vagy alig evett bármilyen zöldséget?
4 gyerekes anyaként számtalan változtatáson kellett átmennünk az elmúlt 16 évben, és számtalan alkalommal kellett kb. 0-ról átgondolnom, hogy mégis hogyan tudnám az étkezésünket egészségesebbé tenni. Az első változtatásunk kihívása az volt, amikor 10 éve kiderült a tejfehérje allergia nálunk. Emlékszem, teljesen kétségbe estem, hogy a ketchupon, a zöldségeken, gyümölcsökön és a húson kívül szó szerint minden korábban vett tételt le kellett cserélni, még a zsírt is, mivel tejesek voltak. Hosszú tanulási folyamat vette kezdetét, és számtalanszor futottunk bele diéta hibákba, amíg az összes elrejtett tejszármazék megnevezését megtanultam felismerni. Itt fordultam először keményebben a gyümölcsök felé, mert nem csak a gyerekeim édesszájúak, hanem én is szeretem csokit és hát a boltokban kb semmi sem maradt, amit ehettünk. Korábban is vettem gyümölcsöt, de akkor az volt a legegyszerűbb a mindjárt 6, és 3 éves részére, hogy gyümölcsöt bármilyet ehetnek, annak nincs összetevő listája, azt elfogadhatják, ha megkínálják őket. Ez akkor is jó megoldás, ha szeretnéd csökkenteni a cukros üditőket, és nasikat. A gyümölcs elég édes a fruktóz miatt. Itt kezdtünk el gyümölcsöket venni édesség helyett. Számodra is jó tipp lehet, hogy ha a gyerekeim kedvenc fagyijával kezdesz édességben gondolkodni és váltani:
Fagyi alap recept:
- karikázz fel 4-5 banánt és tedd be a fagyasztóba pár órára
- 1 db kókuszkrém konzerv (teljesen jó a nem konzerves kiszerelés is, nekem ez elérhető most a környéken a Lidlben)
- a fagyott banánt és a kókuszkrémet turmixold össze, ez a fagyi alapunk. Oké, de hogy lesz belőle többféle?
- Tehetsz mellé szintén fagyasztott gyümölcsöt: epret, áfonyát, málnát, erdei gyümölcs keveréket. Így készülnek nálunk a gyümi fagyik.
- Ugyanakkor: ha vanília őrleményt, kakaót, levendulát, fahéjat stb. használsz, vagy ezeket kevered a fenti gyümölcsökkel, akkor végtelen számú, krémes fagyit kapsz otthon, fillérekből. Teszem hozzá, teszteltem olyan gyerekeken többször is, akik gondolkodás nélkül esznek bármilyen édességet, és még sosem hagyott cserben, mindenki imádta és sokszor kaptam meg, hogy ez finomabb, mint a fagyizóban! 🙂
Rejtsd el a zöldséget a meglévő alap receptekben.
Esküszöm, ez az egyik legjobb fegyver a világon. úgy kezded el rost dúsabb étkezés felé vinni a gyereket, hogy a kedvenc kajáit felturbózod apróra reszelt vagy aprított zöldségekkel. Szereti a gyerek a bolognait? A legjobb hely, hogy elbújtass benne zöldséget. Ha eddig csak 1-2 hagymát tettél bele, akkor most duplázd meg a mennyiséget. A hagyma kénes zöldség, és rengeteget segít az emésztési folyamatok javításán. Reszelj bele még 3 sárgarépát, és mehet bele cukkini is. A darált hús és a sűrített paradicsom eltűnteti, ne félj használni hozzá fokhagymát, sót, borsot, bazsalikomot, és oregánót. A pörkölt elrejti a több hagymát, a reszelt sárgarépát és a reszelt céklát az alap készítése folyamán. Az is megoldás, hogy ha a hús hús hozzáadása előtt csinálsz egy összepürésített alapot. Részemről már nem ritka, hogy már kevesebb a hús össz mennyisége egy-egy ételben, mint a zöldségé.
Az interneten számtalan jó ötletet találsz arra, hogy miként vágd fel a zöldséget és a gyümölcsöket úgy, hogy valamilyen formába teszed őket és játékossá teszed a zöldség és gyümölcs fogyasztást. Ezek zseniálisak szerintem, bár őszintén szólva én ehhez nem voltam elég fanci anyu. Nem az ötlet hiányzott volna hozzá, hanem inkább lusta vagyok ebből a szempontból. Plusz ez a kisgyerekeknél válik be a leginkább, nálam ezekben a korokban nem ez volt a fő fókuszban, túl voltam terhelve állandóan. Éppen túléltem, nem maradt energiám a kreativitásra a hétköznapokban, pedig egész életemben kreatív ember voltam. Szóval ha van erre kapacitásod hajrá! 🙂
A varázslatos muffin forma: csináltam a gyerekeknek már úgy zöldséges tojás rántottát, hogy semmi köze nem volt kinézetre hozzá. Ugyanis többféle reszelt zöldséget kevertem össze: a sárgarépa jolly joker, azt többnyire mindegyik gyerek megeszi, és amit találtam itthon mellé. Fokhagymát/hagymát kénesnek, de akár a brokkoli is mehet bele teljes apróra aprítva szintén kénesnek. Belevágtam 2 csokor petrezselymet is, nyilván só, bors is ment az egészbe. A végén összekevertem a felvert tojásokkal az egészet, muffin formába kanalaztam az egészet, majd a sütőben sült ki. Tálaláskor a muffinforma miatt izgalmassá válik az étel, mehet rá ketcup, majonéz ha kérnek hozzá és akár egy-egy szelet gluténmentes, vagy hosszan kovászolt kenyér is.
Rizotto köretnek. Nálunk már a rizs sincs biztonságban. Köretnek is mindenféle zöldség megy bele. Ez mehet virslihez gyors kajának, rántott hússal, sült hússal vagy éppen önmagában. Szeretem curryvel is megszórni, így nálunk a rizs is lehet akár sárga is. 🙂
Mivel a bolognai sztár étel, először a darált húst cseréltem le csirkemell darabokra. Vagy éppen mexikóit csináltam babbal és kukoricával. Bár nekem az nehéz étel, szóval volt, hogy a ragut tálaltam bolognai néven. Amikor letámadtak, hogy de ez nem az, akkor már nem volt mit tenniük. Apránként lettek egyre nagyobbak a zöldségek az ételekben, amikor a szerveztük már hozzá volt szokva a rostdúsabb étkezéshez. Sok emberre elég költség hatékony megoldás, ha az ember ragukban gondolkodik, sőt még gyorsan el is készülnek.
Edd te is ugyanazt, mint a gyerek! Ez kritikus pont. Nem lehet bort inni és vizet prédikálni! Ha a gyerek azt látja, hogy estére összeütsz egy salátát magadnak, és minden alkalommal felajánlod, hogy kóstolja meg, előbb utóbb megteszi. De ha te pizzát eszel, neki meg salátát adsz, hát a pokolba is elküld. Utánoznak. Nincs külön fzés senkire. A családban egye mindenki ugyanazt. Ez alól kivétel, ha van glutén érzékeny a családban. Ahogy nálunk is. A fő étkezések gluténmentesek mindenki számára. Nálam csak a kenyér van 2 féle. Ha hideget eszünk, kenyérfélékkel, ott nyilván szabad a pálya, hogy éppen ki mit szeretne feltétnek rátenni. Főtt ételben nincs. Ha új ételt készítek, az mindig kérés volt, hogy a tányéron szereplő zöldségekből legalább egy darabot kóstoljon meg, és legalább az egyik félét meg kell ennie. Aztán ezt a sort szépen lehet bővíteni.
Neked van már tipped, ami bevált a gyerekeknél, ha életmódot kellett váltani?
Nőiség mentor blog
Még több ebben a kategóriában
Egyéni konzultáció
Ha nem tudod mire van szükséged, vagy éppen pontosan tudod. Az egyéni konzultáció alkalmával elsősorban az életmódoddal, a bőrproblémáiddal foglalkozunk. A személyes étel-. és egyéb érzékenységekkel, legyen szó akár kozmetikumokról. A testi bajaid felmérésével. Ilyenkor partnert is ajánlhatok részedre, akivel együtt dolgozva közösen, veled együtt teszünk a fizikai egészségedért. 2007 óta figyelem a kozmetikumokban lévő összetevőket és a testen, bőrön megjelenő problémákat. Mivel sok saját problémám sem szűnt csak a teljesen tiszta, bio kozmetikumoktól, így saját és gyerekeim ételallergiája, és intoleranciája vezetett arra az útra, melyen 2013 óta tisztába kell lennem az étkezések és táplálék kiegészítés, a kivezetés fontosságával és részleteivel. A konzultációt akár online is megtarthatjuk.
FONTOS! Nem diagnosztizálok, és nem végzek orvosi kezeléseket. Irányt mutatok, hogy merre indulj el és merre keresd a problémát.
Allergiás gyermekek egészsége – biztos, hogy az allergia betegség?
Emlékszem, orvosról orvosra jártam a lányommal, mert folyamatosan sírt a fájdalomtól, nem nőtt és tehetetlen voltam a gyerek szenvedéseivel kapcsolatban. Amíg ki nem derült, hogy ételallergiás a gyerkmekem.A tejfehérje volt az első bűnös, akit megtaláltunk. Az ő...
Életmód váltásom következményei – 2. rész
Az elmúlt évek kisebb-nagyobb változtatásai komoly hatással voltak mind a testemre, mind a lelkemre, mind a kapcsolataimra. Mivel akkora változások történtek, ezért több cikkben fogom csak tudni összefoglalni.Biosminkesként 8 évig az volt a védjegyem, hogy amire én...
0 hozzászólás