Anyáink tudták, hogy miként csendesítsék le elméjüket és csatlakozzanak az Isteni teremtéshez. A fonóban. Hogy lesz a fonóból Kreatív erőtánc hétvége?

5 éves koromban kezdtem el néptáncolni, és egészen 19 éves koromig kísért engem az utamon a népművészetek hétköznapokban történő meg és átélése. Voltam a Fonóban táncházban is, még sem ért meg bennem a felismerés korábban, hogy miért is jártak az asszonyok a fonóba. Ugyanis ott nem csak táncoltak, sőt nem is minden alkalommal táncoltak. Ha csak a leírásokat nézzük, akkor az Arcanum oldalán találhatunk egy szépen összeszedett cikket, hogy mire használták a fonót, ha csak a tevékenységeket nézzük, és látható történéseket. Ugyanakkor pont ezek a leírások nyitnak utat a fonó valódi minőségére, ami a lelkiségről szól. Az Istenhez, önMAGunkhoz való kapcsolódásról, a NŐI minőség megéléséről. A lehetőségekről, hogy a lányok megpróbálják a fiúkat, kihez vonzódnak. Ugyanis válás nem megengedett, úgymond nyílt udvarlás meg csak az eljegyzés után. Hiszen az utcán még egymás mellett sem sétálhattak, de a fonóban szabad volt az ülbe ültetés és a csók is. Bár ezt látszólag csakis a játék részeként. Mégis elképzelni sem tudjuk, hogy eleink milyen mély és mindent átszövő lelki kapcsolatban voltak Istennel, a Teremtővel, a Földdel, és Boldogasszonnyal. A Szentháromság fogalmát nem csak az AtyaIsten az AnyaIsten és a Fiú fogalma testesítette meg, hanem a fenti a fény világa, a középső ahol léteznek és teremtenek, és a föld alatti világ, mely a mélységeket rejti. A fonó az a hely, ahol az egyre sötétedő és hosszabodó téli esték lehetőséget adtak a befelé fordulásra, Önmaguk problémáinak megélésére, kibeszélésére, a kezükkel való teremtés meditatív cselekvésén keresztül. Teret adott az éneklésnek, a táncnak, a saját női minőségünk felfedezésére, hogy lányként melyik legény mellett érezzük magunkat Nőnek és melyik hagy hidegen minket. Kit bíztathatunk arra, hogy jöjjön hozzánk háztűz nézőbe és kit tűrünk meg csak magunk kötelező jelleggel a játékszabályok miatt. Fényt hozott a lelkekbe akkor, mikor a téli esték még zordak, kegyetlenek, hidegek, elkeserítőek voltak. Amikor az ember könnyebben vált reményvesztetté, a sötétség foglyává, ragadt bele a mélységekbe, az ördög karmába, vagy ahogy akár ma hívjuk a búskomorságba, a depresszióba, a félelmekbe.

A lányom, aki "képzeli" a fájdalmat

Amikor a kezünkkel alkotunk, akkor mindig a Teremtő erőkhöz csatlakozunk. Hiszen az odafigyelés által energiánkat arra összpontosítjuk, hogy valami szépséget, rendezettet, kifejezőt alkossunk. Mindegy, hogy szöszt készítesz, amiből később fonalat szeretnél fonni, amiből anyagot szőnél vagy csak a meglévő kelmét hímeznéd díszesebbre. Vagy éppen nőiség virágot alkotsz, amivel megmutatod, hogy milyen női minőségre vágysz, amit szeretnél elérni magadban. A fonó alkotó részét találhatod meg a Kreatív erőtánc hétvégénk első napjában.

A csodát, ahogy egyre közelebb kerülsz a belső fényedhez és  lehetőségeidhez. A sérüléseidhez, a lelki fájdalmaidhoz, a vágyott kiúthoz, a vágyott életminőséghez. Elkezdjük a sebekről hagymahéjakként leszedni a kötéseket, elhalt sejteket. Így kapcsolódik a művészetterápia az érintésen és alkotáson keresztül a lelkedhez. Viszont itt is biztonságos női körben leszel, ahol megnyílhatsz ítélkezés nélkül.

Ugyanakkor ahogy a fonó sem egyetlen este volt az évből, így mi is 3 napra tervezzük a programot. Mivel a mai életvitelünk nem támogatja azt a szokás rendszert, hogy minden este, a falubeliekkel összeülve, ismerve mindenkit, a közösség minden tagja tudta, ha valaki megözvegyült, leégett a háza, meghalt valakije, vagy éppen valamelyik jószága, közösen foglalkozzanak egymás megsegítésével. Éppen ezért tartunk Tömösy Andival közösen olyan hétvégét, tábort, elvonulást, nevezd aminek szeretnéd, ahol megkaphatod azt a támogató segítő energiát és közösséget, ami a ma emberének már sokszor nem adatik meg. Ismered a közvetlen szomszédaidat? Vagy ha társasházban laksz az összes lakót? Netán mindenkit az utcából? Hányan tudják, hogy a lelked most segítségre, támogatásra szorul? Hány felé vagy egészen őszinte és mondod el, ha bántalmazott téged valaki? Vagy hogy netán pánikolsz mondjuk attól, hogy sok ember közé menj? Vagy hogy ismétlődő mintázatban fogod ki a nem megfelelő partnereket, és azért váltogatod őket, nem pedig azért, mert mondjuk képtelen vagy megállapodni, pedig szeretnél. Vagy hányan tudják, hogy Jóska bácsi mondjuk kislányként fogdosott téged? A válasz legtöbbször  jó esetben az, hogy még talán a legjobb barátod, esetleg valaki a családból tud róla, de ő nem kívül álló, hanem a szeretted, és nem biztos, hogy mindenen át tud segíteni téged. Lehet, hogy meg tudsz nyílni neki, ugyanakkor csak empatikus figyelemmel és szeretettel tud fordulni feléd. Őszintén vallom, hogy a saját sebeim nem mindegyikére látok rá egyedül, és a legjobb barátaim sem tudnak segíteni ebben mindig, hogy más nézőpontból világítsák meg a történteket, vagy éppen nem elég tág az a nézőpont. Ilyenkor én elmegyek máshoz gyógyítani azt a sebet.

Ahogy a fonóban is helye van a szakrális éneklésnek és táncnak, úgy kapott helyett a Méhtisztító erőtánc a második napon. Ha hű akarok lenni a népművészetünkhöz, azt mondanám, hogy a karikázó éppen úgy női körtánc, mint ahogy a páros táncok szertartásaiban megjelenik a termékenység varázslás, a közösen vezetett út, az egyre gyorsuló lépések és ütemek a katarzisig vezetnek, a legényesben meg megharcolunk a minket ért támadásokkal. Éppen ilyen az erőtánc is, minden érzés, minden megélés benne van. A kiadott hangnak nem kell szöveget tartalmazva dalnak lennie, lehet az egy csujogatás, vagy éppen indián harci kiálltás is.

A fonóban egymást támogatják az asszonyok, lányok. Az elemózsiát mindig közösen vállalták, és mindig megfizették az árát annak, hogy éppen melyik házban tartják a fonót. Volt, hogy a kinézett ház tulajdonosának fonták csak a szöszét, a munkájukkal hozzájárulásnak. Éppen így van ez a nyitó napon nálunk is: arra kérlek, hogy az első nap ebédjét úgy költsük el, hogy mindannyian felajánlotok valamit a közösségnek. Mivel koncertált napokról beszélünk, és nem tudunk már a fonóba járni, így ígérem a többi napon az étkezést  és a szállást abból biztosítjuk, amit bedobtatok a közösbe: bár itt most mindenkinek a pénz a fizető eszköze 🙂

Várunk szeretettel a Kreatív erőtánc hétvégénken, kattints ide és foglald le a helyed még ma!

0 hozzászólás

Nőiség mentor blog

Még több ebben a kategóriában

Egyéni konzultáció

Egyéni konzultáció

Ha nem tudod mire van szükséged, vagy éppen pontosan tudod. Az egyéni konzultáció alkalmával elsősorban az életmódoddal, a bőrproblémáiddal foglalkozunk. A személyes étel-. és egyéb érzékenységekkel, legyen szó akár kozmetikumokról. A testi bajaid felmérésével. Ilyenkor partnert is ajánlhatok részedre, akivel együtt dolgozva közösen, veled együtt teszünk a fizikai egészségedért. 2007 óta figyelem a kozmetikumokban lévő összetevőket és a testen, bőrön megjelenő problémákat. Mivel sok saját problémám sem szűnt csak a teljesen tiszta, bio kozmetikumoktól, így saját és gyerekeim ételallergiája, és intoleranciája vezetett arra az útra, melyen 2013 óta tisztába kell lennem az étkezések és táplálék kiegészítés, a kivezetés fontosságával és részleteivel. A konzultációt akár online is megtarthatjuk.
FONTOS! Nem diagnosztizálok, és nem végzek orvosi kezeléseket. Irányt mutatok, hogy merre indulj el és merre keresd a problémát.

bővebben

Életmód váltásom következményei – 2. rész

Az elmúlt évek kisebb-nagyobb változtatásai komoly hatással voltak mind a testemre, mind a lelkemre, mind a kapcsolataimra. Mivel akkora változások történtek, ezért több cikkben fogom csak tudni összefoglalni.Biosminkesként 8 évig az volt a védjegyem, hogy amire én...

bővebben

Írta: Fürjes Orsolya